Inginer Horticol - Viticultura (viitor Administrator/Manager domeniu viticol,Dragasani ) - TRANSEARCH International SRL

Anunț publicat pe 11 Aug 2019

1 post disponibil - viitor Administrator/Manager domeniu viticol,Dragasani

Descrierea candidatului ideal

COMPETENTE PROFESIONALE - Studii in horticultura, ideal viticultura - Ideal experienta 3 ani in podgorie - Expertiza si know-how in a lucra in crame - Experienta in procesul de fabricare a vinului, este un avantaj - Cunostinte despre soluri - Experienta internationala in crame si podgorii, este un avantaj - Buna intelegere despre activitatea tehnica, capacitatea de a repara probleme simple a dispozitivelor mecanice - Engleza este un avantaj - Permis de conducere PERSONALITATE - Pasionat de fabricarea vinului, de la inceputul procesului (plantarea vitei de vie) pana la finalizarea procesului (obtinerea vinului) - Spirit de echipa - Implicat si devotat - Hands-on - Flexibil - Capabil in luarea si asumarea deciziilor - Sociabil, bun communicator - Orientat catre calitate - Disponibilitate la calatorii

Descrierea jobului, responsabilitati si beneficii

Suntem in cautarea unui inginer horticol, pasionat de viticultura, care isi doreste sa-si dezvolte o cariera in acest domeniu pentru clientul nostru, o companie de traditie din zona viticola detinand un domeniu viticol in podgoria Dragasani. Viitorul inginer va prealua in perspectiva functia de administrator al domeniului. Administratorul actual se va pensiona in 4-5 ani asa incat in acest interval isi va transmite mai departe cunostiintele unui inginer tanar si dornic sa invete si sa-si dovedeasca competentele atat in pozitia de inginer horticol cat si odata cu preluarea functiei de Administrator. Responsabilități principale ale Administratorului domeniului Stirbey pe care viitorul inginer horticol, - Manager in devenire domeniu viticol - , va invata sa le faca:  Executarea de expertize tehnice si analize in domeniul realizarii productiei de struguri, vinuri si alte produse vitivinicole  Verificarea modului de respectare a practicilor si tratamentelor oenologice admise in productia de vinuri si acordarea de sanctiuni  Mentinerea unei bune colaborari cu oenologul cramei care este responsabil pentru vinificatie (procesul de facere al vinului)  Efectuarea controlului analitic al vinurilor  Exercitarea controlului tehnic in toate fazele de producere a vinurilor si a celorlalte produse cu denumire de origine controlata si asupra eliberarii documentelor necesare pentru atestarea calitatii produselor respective  Verificarea activitatii laboratoarelor autorizate de MAPDR  Verificarea modului de respectare a legislaliei in vigoare privind infiintarea si defrisarea plantatiilor viticole, modul de intretinere, indiferent de forma de exploatare  Control tehnic privind trasabilitatea produselor vinicole: producator – comerciant –consumator  Implementarea programelor de restructurare/ reconversie a plantaliilor viticole si a altor tipuri de programe din sectorul vitivinicol, derulate cu sprijin comunitar, la nivel de judet  Gestionarea drepturilor de plantare pentru infiintarea plantatiilor de vie – consiliere tehnica conform fisei postului  Coordonare/ participare la intalniri de lucru, sesiuni, training-uri  Respectarea si aplicarea normelor de protectia muncii, PSI si a prescriptiilor tehnice  Construirea si mentinerea unor relatii bune cu Ministerul, Consiliul de Judet, eventual cu organizatiile europene pentru a avea suportul acestora si pentru a putea obtine subventii, finantare  Construirea si mentinerea relatiilor cu institutiile publice inclusive ANAF  Pre-negocierea contractelor si negocierea acestora cu shareholderii  Identificarea, analizarea si verificarea riscurilor si luarea masurilor necesare in ceea ce priveste activitatile culesului si a podgoriei per total  Responsabil pentru toata echipa: de la angajatii permanenti la angajatii sezonieri

Despre TRANSEARCH International SRL

Website: http://www.transearch.com/

  • Tip job: Full time
  • Locatie: Vâlcea,
    Drăgășani Vezi pe harta
  • Numar de posturi disponibile: 1
  • Departament: viitor Administrator/Manager domeniu viticol,Dragasani
  • Experienta minima: 36 luni
  • Limbi straine: Engleza
  • Permis de conducere: Da