INSPECTOR AGRICULTURA ECOLOGICA - SRAC CERT SRL

Anunț publicat pe 12 Jan 2023

1 post disponibil - OIC ECO (AGRICULTURA ECOLOGICA)

Descrierea candidatului ideal

Cerinte privind educatia: - Studii superioare în domeniile agricultură, horticultura, zootehnie, medicină veterinară, ecologie sau alte domenii conexe agriculturii/studii postuniversitare de specialitate în domeniile agricultură, horticultură, zootehnie, medicină veterinară, ecologie, sau alte domenii conexe agriculturii; Cerinte privind experienta profesionala: - Experiență de lucru minim 2 ani în organizații cu activități desfășurate în conformitate cu cerințele menționate pentru studii. Constituie un avantaj experiența in activități legate direct de producerea produselor agroalimentare ecologice (productie vegetala, cresterea animalelor). Cerinte privind cunostiintele specifice postului: - Nivel ridicat de cunoștințe teoretice şi practice privind modul de producție ecologică, în conformitate cu legislația națională şi cea a Uniunii Europene aplicabilă. Aptitudini personale necesare acestui post: - Operare PC: cunoașterea cel puțin la nivel mediu a programului Microsoft Office (Word, Excel, PPT) - Navigare internet - Spirit de observație, bună intuiție psihologică, tact. - Abilități de comunicare verbală şi în scris şi de relaționare interpersonală - Comportament etic - Spirit de echipă - Comportament etic - Perceptiv - Rațional, capacitate analitică - Flexibil, diplomat, impartial

Descrierea jobului, responsabilitati si beneficii

- Candidatul va efectua controlul oficial pentru certificarea produselor ecologice conform Regulamentului (UE) 2018/848, si a legislatiei natioanle aplicabile agriculturii ecologice, la sediul/ punctele de lucru ale fermierilor/unitatilor de prelucrare, pregatire, distributie, import, export. - Verifica conformitatea cu cerintele regulamentului si completeaza raportul de control in care va inregistra concluziile acestuia si neconformitatile identificate. - Evalueza documentatia tehnica ce descrierea unitatii precum si actiunile corective. - Preleveaza probe de sol, plante, produse pentru analize conform procedurilor specifice SRAC si a legislatiei in vigoare. - Reprezinta SRAC în raport cu clientii si in cadrul evenimentelor de specialitate: târguri, expoziții, conferințe, întâlniri etc

Despre SRAC CERT SRL

Grupul SRAC este liderul pietei de certificare si evaluare a conformitatii din Romania de peste 20 de ani si unul dintre organismele importante din Europa Centrala si de Est. SRAC este un organism acreditat RENAR si aprobat de Ministerul Agriculturii si delegat de acesta pentru a efectua controlul oficial la operatorii care produc /prelucreaza/ distribuie sau pun pe piata produse ecologice. SRAC ofera un mediu de lucru dinamic si atractiv cu o compensatie competitiva, printre beneficii numarandu-se bonusuri periodice, bonuri de masa, card medical si program flexibil

Website: www.srac-eco.ro

  • Tip job: Full time
  • Locatie: București,
    Sector 1 Vezi pe harta
  • Numar de posturi disponibile: 1
  • Departament: OIC ECO (AGRICULTURA ECOLOGICA)
  • Experienta minima: 12 luni
  • Permis de conducere: Da