Inginer Agronom / Horticultor Șef Fermă - Stein & Partner

Anunț publicat pe 20 Oct 2020

1 post disponibil

Descrierea candidatului ideal

Cerințe profesionale • Absolvent de studii superioare – științe agronomice • Experiență de cel puțin 3-5 ani în gestionarea pomiculturii • Cunoștințele de management al fermelor cu pomi fructiferi reprezintă un plus • Cunoștințe medii de mecanică agricolă • Aptitudini de coordonare a unei echipe • Abilități organizatorice și de planificare • Disponibilitate pentru prezență fizică de la primele ore ale dimineții și posibil ore târzii, în funcție de operațiunile agricole cerute de fiecare perioadă a anului și a culturii • Permis conducere categoria B Profil personalitate • Bune abilități de comunicare și cooperare • Orientat spre rezultate, cu abilități excelente de rezolvare a problemelor • Persoană muncitoare, serioasă și responsabilă • Flexibil, cu atitudine pozitivă și încrezătoare • Perseverent și motivat, dornic de învățare continuă

Descrierea jobului, responsabilitati si beneficii

Fermă de aluni înființată în 2017, de 70 ha, din satul Golești, comuna Bucșani, județul Giurgiu. Cultura este în diferite stadii de dezvoltare, alunii fiind plantați în diverse etape (cei mai tineri au doi ani). Terenul este în continuă extindere, plantarea făcându-se odată cu achiziționarea unor noi loturi. O parte din plantație este cultivată în regim ecologic (aproximativ 50% din cultură). Viitorul Inginer Agronom / Horticultor Șef Fermă va organiza și va planifica activitatea de producție, specifică culturii de alun atât în sistem ecologic, cât și în sistem convențional. Persoana care va ocupa această funcție va avea responsabilitate completă pentru buna desfășurare a activităților și lucrărilor agricole, precum și buna funcționare a echipamentelor și instalațiilor utilizate, va crea și coordona echipa și va gestiona stocurile. Împreună cu seful ierarhic, va alcătui schemele de tratamente fitosanitare, de fertilizare și lucrările specifice, și va raporta acestuia periodic privind activitatea și performanța fermei. El/ Ea se va asigura astfel de realizarea de producții performante și folosirea profitabilă a pământului. Responsabilități • Organizează și planifică activitatea de producție a fermei, specifică culturii de alun atât în sistem ecologic, cât și în sistem convențional • Coordonează și se asigură de bună desfășurare a lucrărilor agricole specifice culturii de alun (arat, frezat, tocat resturi vegetale, scarificat, discuit, tratamente fitosanitare, fertilizat, tăieri de formare și întreținere etc), instruind personalul ori de câte ori este nevoie pentru fiecare activitate în parte • Monitorizează starea de evoluție a culturii și intervine ori de câte ori este nevoie pentru obținerea unor recolte valoroase, atât din punct de vedere calitativ, cât și cantitativ • Alcătuiește schemele de tratamente fitosanitare, de fertilizare și lucrările specifice • Completează registrele fitosanitare, planul de fertilizare cu azot atât în sistem ecologic, cât și în sistem convențional • Urmărește obținerea unor producții performante prin îmbunătățirea continuă a procedurilor tehnologice, studiind și aplicând diferite metode științifice pentru obținerea unor recolte valoroase, atât din punct de vedere calitativ, cât și cantitativ • Stabilește, împreună cu șeful ierarhic, modalitățile de execuție a lucrărilor de specialitate • Programează activitățile privind administrarea și asigurarea bunei funcționări a echipamentelor și a instalațiilor utilizate (sisteme de fertirigare, pompe și motopompe, tractoare agricole, utilaje agricole, unelte și scule de mână etc.) • Ține evidența reparațiilor și a intervalelor de revizie pentru fiecare utilaj în parte • Gestionează stocurile de îngrășăminte, insecto-fungicide, combustibil, piese de schimb și a altor materiale necesare pentru buna desfășurare a activității • Recrutează și gestionează echipa de zilieri • Întocmește și transmite documentele operative: registrul electronic de evidență al zilierilor, asigurându-se de transmiterea lui către ITM, și rapoarte periodice de activitate pe care le prezintă șefului ierarhic • Reprezintă societatea în relație cu instituțiile statului, precum A.P.I.A, Direcția Agricolă, Direcția Fitosanitară • Respectă normele și instrucțiunile de utilizare a substanțelor de protecția plantelor, a îngrășămintelor chimice, protecția muncii și măsurile de aplicare a acestora de către personalul unității

Despre Stein & Partner

Website: https://steinandpartner.com/

  • Tip job: Full time
  • Locatie: Giurgiu,
    Bucșani Vezi pe harta
  • Numar de posturi disponibile: 1
  • Departament:
  • Experienta minima: 36 luni
  • Permis de conducere: Da