inginer agronom - INCDA Fundulea

Anunț publicat pe 18 Jun 2019

2 posturi disponibile - cercetare

Descrierea candidatului ideal

Candidatul ideal trebuie sa fie un bun profesionist cu abilitati de comunicare si lucru in echipa, cu capacitati de organizare si planificare, spirit analitic si gasirea celor mai bune solutii in desfasurarea activitatii. Cerintele postului: - absolvent de Universitate Agricola, specializare Agricultura sau Biotehnologii - cu media minim 7,50 - cunostinte PC TERMEN DE DEPUNERE DOSAR CONCURS - 28 IUNIE 2019

Descrierea jobului, responsabilitati si beneficii

- Participa la planificarea lucrarilor de infiintare si intretinere a culturilor si verifica periodic realizarea acestora; - identifica in timp real situatiile care pot afecta culturile dpdv al bolilor si daunatorilor, alte situatii si propune luarea de masuri in vederea remedierii problemelor - Raporteaza etapele de dezvoltare a culturilor catre superiori; Documente necesare: - cerere înscriere concurs - Curriculum vitae (CV) - Diploma licenta sau adeverinta (copie și original) - Copie BI/CI Tematica pentru postul de inginer agronom - Cunoștințe generale de pedologie, agrochimie, genetică și ameliorarea plantelor, fitotehnie, entomologie și fitopatologie - la nivel universitar; - Legea nr.319/2003, modificată și completată - Statutul personalului de cercetare – dezvoltare; - Hotărârea Guvernului României nr. 1882/2005 privind înfiinţarea unor institute naţionale de cercetare-dezvoltare agricolă prin reorganizarea unor institute de cercetare din agricultură;

Despre INCDA Fundulea

INCDA Fundulea este recunoscută drept cea mai importantă unitate de cercetare agricolă din România datorită atât rezultatelor obţinute în diferitele sectoare ale cercetării agricole privind cerealele, plantele tehnice şi furajere, cât şi în valorificarea acestor rezultate de către cultivatori. Prin înfiinţarea sa a fost posibilă continuarea bogatei tradiţii a cercetărilor agricole organizate în România încă de la sfârşitul secolului al XIX-lea, în scopul abordării ştiinţifice şi rezolvării unor obiective prioritare pentru agricultura naţională.

Website: www.incda-fundulea.ro

  • Tip job: Full time
  • Locatie: Călărași,
    Fundulea Vezi pe harta
  • Numar de posturi disponibile: 2
  • Departament: cercetare
  • Limbi straine: Engleza
  • Permis de conducere: Nu